Mama copilului a fost internată într-un spital de psihiatrie în urmă cu două săptămâni, chiar în ziua în care autoritățile au intervenit la locuință și au descoperit trupul neînsuflețit al băiatului.
Medicii au precizat atunci că tânăra se afla într-o stare severă de depresie.
În momentul în care ușa apartamentului a fost forțată de autorități, în locuință se aflau mama și cei trei copii ai săi. Printre ei era și băiețelul de 2 ani, care decedase între timp. Alături de el se aflau sora sa geamănă și fratele mai mare, în vârstă de 5 ani. Toți cei trei copii sufereau de afecțiuni medicale.
Procurorii au cerut expertiză psihiatrică
Anchetatorii au întâmpinat dificultăți în timpul audierilor, motiv pentru care au solicitat efectuarea unei expertize psihiatrice.
Potrivit informațiilor din anchetă, procurorii ar avea indicii că femeia avea discernământ în perioada în care copiii au fost lăsați fără îngrijirea necesară. Din acest motiv, dosarul este instrumentat sub acuzațiile de omor calificat și rele tratamente aplicate minorului.
Cei doi copii au fost preluați de Protecția Copilului
Între timp, cei doi frați care au supraviețuit au fost preluați în regim de urgență de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Galați.
Copiii au fost plasați în grija unui asistent maternal, unde beneficiază de supraveghere și îngrijire. Mama acestora urmează să fie prezentată instanței cu propunere de arestare preventivă.