Părinţii a trei copii din Bihor sunt suspectaţi că i-au împiedicat pe minori să meargă la şcoală după ce i-a retras începând cu anul 2019. Acum, ei au fost trimişi în judecată de procurori.
Cei doi soţi, care au două fete de 15 şi 10 ani şi un băiat de opt ani, vor fi judecaţi pentru trei infracţiuni de împiedicare a accesului la învăţământul general obligatoriu.
Sistem homeschooling, formă de învăţământ nerecunoscută în România
Conform procurorilor, în anul 2019, pe când fata mai mare avea 8 ani, au retras-o de la o şcoală gimnazială din Bihor. Până în urmă cu două luni aceasta nu a mai mers la şcoală şi ar fi fost înscrisă într-un sistem homeschooling, formă de învăţământ nerecunoscută în România.
De asemenea, a doua fată a fost retrasă de la şcoală în 2020, când avea cinci ani. Băiatul a fost retras în 2023, tot la cinci ani.
Ce solicită procurorii
Procurorii solicită numirea unui curator pentru copiii ai căror părinți au devenit inculpați
Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea a solicitat Judecătoriei Beiuş numirea unui curator pentru copii, pentru a le reprezenta interesele în cadrul procesului penal, ținând cont că părinţii au acum calitatea de inculpaţi în cauză. Cazul va fi soluţionat de Judecătoria Beiuş.