Un elev a leșinat înaintea Evaluării Naționale. A susținut examenul la spital

Raport UNICEF Nivel scăzut al competențelor științifice și digitale în rândul elevilor din România
Un elev a leșinat înaintea susținerii Evaluării naționale 2026! Luni, proba scrisă la Limba şi literatura română / FOTO: freepik.com @syda_productions
Un elev din Oradea a susținut Evaluarea Națională la Limba și literatura română din spital, după ce a leșinat înaintea susținerii probei, luni dimineață.

Un elev care a leşinat în casă luni, înaintea primei probe a Evaluării Naţionale, a susţinut examenul la spital, a anunţat Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Bihor.

Potrivit inspectorului şcolar general Alin Ştefănuţ, situaţia specială s-a înregistrat la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu din Oradea.

Elevul a leșinat acasă

„Dimineaţă, elevul a leşinat acasă, nu se ştie din ce cauză şi a fost transportat la spital, secţia de urgenţe. Părinţii au făcut solicitare pentru subiect de rezervă, l-au primit şi de la ora 13:00, elevul a susţinut examenul în spital", a declarat, pentru Agerpres, Alin Ştefănuţ.

El a precizat că un membru al comisiei de examen şi doi asistenţi s-au deplasat la spital, unde s-a pus la dispoziţie o sală în care elevul să poată susţine examenul în condiţii optime.

O altă elevă a suferit un atac de panică

Un alt caz special s-a înregistrat la Liceul Teoretic Nicolae Jiga din comuna Tinca, unde o elevă a suferit un atac de panică. Ea nu a mai intrat să susţină proba, dând apoi declaraţie în acest sens, şi nici nu a solicitat subiect de rezervă.

La prima probă a Evaluării naţionale au fost înscrişi în Bihor 4.452 de absolvenţi de clasa a VIII-a, dintre care 4.238 au fost prezenţi şi 214 absenţi, notează Agerpres.

Alte știri
x close