O studentă din România a arătat pe internet cât o costă mâncarea în China, acolo unde studiază.
Elena a arătat pe pagina sa de TikTok cum se trăiește în China, iar internauții au reacționat imediat. De doar 28 de lei pe zi ai nevoie ca să supraviețuiești în China, o sumă aproape imposibilă în România.
Postarea a generat sute de comentarii, în care oamenii fac comparații cu România.
„Cât cheltui într-o zi normală ca student în China. Vă arăt ce am mâncat astăzi și la final facem un calcul, să vedem dacă este ieftin sau scump. Am plecat la facultate, am luat o bicicletă, nu plătesc nimic, deoarece am abonament lunar la ea.
Bineînțeles că mi-am cumpărat o cafea, un latte cu cocos și costă 10 yuan, adică echivalentul a 6,15 lei. Apoi, mi-am cumpărat o clătită cu mai multe chestii în ea, pui, salată pe care am da 11 yuani, adică 6,76 lei. O apă costă 1,17 lei.
O cola costă 2,46 lei. Un pui japonez este 11,68 de lei. În total a fost 28,21 lei”, povestește tânăra pe contul ei de TikTok.
„28 de lei toată ziua? Păi în țară dacă îți iei o apă la jumătate și două foietaje cu brânză, ți-au zburat 50 de lei”, „O cola așa ieftină? La noi e 10 lei sticla aia”, „Dacă îți cumpărai aceleași lucruri în București, minim 80-85 lei”, „În România cu 28 de lei maxim ajungeai la facultate”, „În România cu 30 de lei îți iei doar o cafea”, sunt doar câteva dintre comentariile internauților.
CITEȘTE ȘI
Psiholog: „Nu-i forțați pe copii să aleagă o anumită specializare la facultate”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Parinți și Pitici și pe Google News
Te-a ajutat acest articol?
Urmărește pagina de Facebook Părinți și pitici și pagina de Instagram Părinți și pitici și accesează mai mult conținut util pentru a avea grijă de copilul tău în fiecare etapă a dezvoltării lui.